Site içi arama :
prof.dr. turgut göksoy
30 Ekim 2011 - 17:15

Selim Pozisyonel Vertigo ( SPV = BPPV) İç kulak nedenli en sık baş dönmesi sebebi SPV’ dir. Hastalığın iç kulaktaki kristallerin dökülmesiyle veya oraya kalsiyum çökmesi sonucu oluştuğuna inanılmaktadır.

 Bu çökme yapan birikimler başın yaptığı hareketlere bağlı olarak iç kulak sıvısında yüzmektedirler. Bu durum ya hiçbir nedene bağlı olmadan gelişebileceği gibi ya da bir virus enfeksiyonunu takiben ortaya çıkabilir. Nadiren kafaya isabet eden bir travma sonrası oluşabilir.Belirtiler ;
SPV hastalığında, baş ve vücut pozisyonlarında değiştirildiği an ortaya çıkan, bazen bulantının da eşlik ettiği baş dönmesi, sersemlik hâli görülür. Özellikle yatakta sağdan sola dönerken başlaması çok tipiktir. Ya da özellikle sabahları yataktan kalkarken oluşur. Şikayetler çok kısa sürer. Birkaç dakikayı aşmaz. Bu hastalıkta işitme kaybı, kulakta basınç hissi veya çınlama gibi Meniere hastalığı olan herkeste mutlaka görülen yakınmalar görülmez. Hastalık çok kez kendiliğinden uzun süreliğine düzelir. Fakat bu ataklar bazı hastaları o derece korkutur ki, hasta senelerce baş dönmesinin olduğu tarafa yatmaktan kaçınır.

Tedavide ; denge sistemini baskılayıcı bazı ilaçlar kullanılır. Ayrıca başa yaptırılacak özel hareketleri kapsayan manevra tedavileri neredeyse hastaların tümünde olumlu sonuç verir ve hastalar birkaç gün içinde normale döner. Operasyon nadiren gündeme gelir.


Diğer Sayfalar

   
Diğer Sitelerimiz
www.fibromiyalji.orgwww.ayaksorunu.netwww.antiagingtr.comwww.kireclenme.infowww.turgutgoksoy.comwww.omuzum.comwww.belagrisi.netwww.ozonterapi.infowww.osteoporoz.netwww.boyunkireclenmesi.netwww.romatizmatr.com
   
Bölge Hastanesi Ulaşım

Pendik Bölge Hastanesi
Doğu Mah. Yücel Sok. No:2 Pendik / ISTANBUL
Telefon : 0 216 375 34 34   Faks : 0 216 375 22 12
www.bolgehastanesi.com

2010 © vertigom.com Tasarım : bayburt.net